Zajímavosti

Památník Padlým
Památník Padlým
Jan Žižka
Jan Žižka
Zajímavosti
Zajímavosti

Požáry ve Vlašimi

”Hned po bitvě na Bílé hoře přihnalo se vítězné vojsko do naší krajiny, všude pleníc a pálíc. Ve Vlašimi vypálilo a vyplenilo zámek a město a většina domů stála dlouhá léta spálená, pustá a liduprázdná,” píše se v jedné z nejstarších zpráv o požárech ve městě. Majitel zdejšího panství byl totiž na straně poražených českých pánů. Stát mu zabavil všechen majetek, avšak přetrvávala domněnka, že si ve zdech vlašimského zámku ukryl velký poklad. Vojáci poklad nenašli, ale spálili, co se dalo.

Vojáci mají na svědomí i další z velkých ohňů. Po třicetileté válce vlašimské panství dlužilo na daních. Krajský úřad v Kouřimi proto poslal do města vojenskou exekuci. Dluh si měli vojáci doslova „odjíst a odpít“ v jednotlivých vlašimských domech. Jejich vůdce, hejtman Hutter, se ubytoval přímo v zámku. Poddaní z Vlašimi museli každý den dát všem vojákům po libře masa (přes půl kila), dvě libry chleba a pintu (0,7 litru) piva. Hejtman chtěl doplatek a jelikož jej nedostal, dal město zapálit. V několika dnech tak Vlašim lehla popelem. Zůstal jen zámek a čtyři domy daleko od něj. 

Koleje a velký virtuální trh

Za zrodem vlašimské železnice stál velký podvod. Snahy o budování dráhy do Vlašimi byly po dlouhé roky neúspěšné. Šlo o hodně – města s takovouto dopravou vzkvétala, místním obchodníkům, řemeslníkům i rolníkům dráha přinášela práci. Jednání o vybudování místní dráhy z Benešova vedl starosta města a okresu František Neubauer. Potřeboval přesvědčit vládu, že Vlašim takovouto investici skutečně potřebuje.

Psala se sedmdesátá léta devatenáctého století. Na podzim se konal obvyklý týdenní trh ve Vlašimi. Avšak ten den byl trh nezvykle velký a hlučný. Rolníci sem zahnali všechen svůj dobytek. Měšťané do ulic vynosili stoly a zaplnili je předměty ze svých domácností. Všechen lid z okolí se zde shromáždil a naoko čile nakupoval. Nikdo by nepoznal, že trh není opravdový. A tak kolem jedenácté, kdy trhy obvykle již končívaly, tu bylo jako v úle. V tu dobu vjelo na náměstí několik panských kočárů. Když zastavily a páni z nich počali vystupovat, začal je poslanec a starosta Neubauer vítat: „Vaše excelence, pane ministře, račte si prohlédnout náš trh…“.

Neubauer odůvodňoval nutnost postavení železnice právě velkými týdenními a výročními trhy. Ve svých žádostech k císaři tvrdil, že zboží, dobytek i obilí se na trhy musí svážet zdaleka na vozech a že železnice by místnímu kraji nejen pomohla, ale navíc by vynášela. Ministrovi se trh líbil, podvod nepoznal a slíbil, že stavbu podpoří. Stavět se začalo ale až o několik let později. Starosta Neubauer zemřel a na jeho místo se dostal Dr. Moric Schidlof, který prosazoval spíše své osobní zájmy. Za další prodlevy mohlo také jednání a stavba Českomoravské transversální dráhy. Avšak po složitých přípravách se na podzim 1894 začalo stavět. Podél trati byl přitom takový ruch, o jakém se zapadlému kraji ani nesnilo. Provoz na trati Benešov – Vlašim byl slavnostně zahájen 14. prosince 1895.

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Český kras nedaleko Berouna ukrývá Koněpruské jeskyně, v nichž se za Jiřího z Poděbrad padělaly peníze? Podzemní prostory prosluly také kosterními nálezy pravěké ženy.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk