Pěšky 

Pěšky - Vlašimský park
Pěšky - Vlašimský park
Krajina
Krajina
Vlašimský park - naučná stezka
Vlašimský park - naučná stezka
Vlašimský park
Vlašimský park
Louňovice pod Blaníkem - zámek
Louňovice pod Blaníkem - zámek
Louňovice - zbytek klášterní zdi
Louňovice - zbytek klášterní zdi
Kondrac
Kondrac
Krajina
Krajina

Stín bukodubových, smíšených i jehličnatých lesů. Stromoví velikáni ve Vlašimském parku. Tajemný Velký Blaník. Naučné stezky pro zvídavé. Rovinky i převýšení. Zkrátka – pěší turisté si na Vlašimsku přijdou na své!

Do Domašína a zpět

Co takhle trochu si prodloužit procházku vlašimským parkem? Projít si naučnou stezku a u patnáctého zastavení odbočit k Domašínské bráně, a pak dále do Domašína?

Naučná stezka podrobněji

Naučná stezka vlašimským parkem je dlouhá přes dva kilometry. Budeme-li počítat s odbočkou k Domašínské bráně a do Domašína, bude trasa dlouhá přibližně pět kilometrů. První část cesty půjdeme po asfaltu, později po štěrkových a přírodních cestách, u Domašína opět přejdeme na asfalt a na přírodní cestu se dostaneme ještě jednou, při návratu centrální částí parku. Terén je převážně rovinatý.

Úvodní informační tabule s přehlednou mapkou parku je kousek od Vlašimské brány, u rohového vstupu do zámeckého parku nad zámkem. Zastavení je dohromady šestnáct. Na informačních cedulích se dozvíme mnohé o vlašimském zámku a parku (o historii a v případě parku i o stavbách, které tu stály). Další zastavení jsou věnována zde se vyskytujícímu hmyzu, ptactvu, rostlinstvu, houbám či řece Blanici.

Na kraji vlašimského parku, směrem do Domašína, stojí Domašínská brána. Je jednou ze tří vstupních novogotických bran, postavených v roce 1846. V letech 2002 až 2003 prošla rekonstrukcí a dnes v ní je romantická restaurace s venkovním posezením. Před branou, z vnější strany parku, je malé parkoviště.

Domašín

Domašín je stařičká obec, založená ve čtrnáctém století. Dlouho patřila městu Táboru. Ze šestnáctého století pochází tvrz, která v chátrající podobě v Domašíně dosud stojí. Najdeme ji asi uprostřed obce, při západní straně náměstí, v sousedství kostela sv. Jakuba. V obci jsou mimo Domašínské brány ještě dvě restaurace.

Až na Blaník

Na Blaník nás zavede červená turistická trasa, která začíná u jihovýchodního rohu vlašimského parku. Vede nejprve jižním směrem ulicemi Vlašimi, pak polní cestou, překračuje po silnici č. 125, která spolu s cyklostezkou č. 101 vede na Kondrac a do Louňovic. Poté půjdeme převážně lesem právě do Kondrace.

Kondrac je stará obec z počátku čtrnáctého století. Kostel sv. Bartoloměje ale pochází již ze století dvanáctého. Těžívalo se tu stříbro a zlato. V Kondraci je možné využít služeb půjčovny kol „U Blanických rytířů“ nebo se posilnit v restauraci „U Matoušků“. 

Nyní nás bude po dva kilometry provázet naučná stezka. Začíná u restaurace „U Matoušků“, je dlouhá dva kilometry a má čtyři zastavení. Informační tabule pojednávají o obci Kondrac, o zaniklé obci Libošovice a o obci Krasovice. Trasa končí na rozcestí „Na Výhledu“, kde na ni navazuje naučná stezka Velký Blaník.

Tedy abychom byli přesní – „navazuje naopak“. V tomto směru půjdeme od jejího konce. Avšak stezka je koncipována víceméně oboustranně, pouze čísla tabulí budou klesat. Trasa vede přes vrchol Velkého Blaníku a je dlouhá 3,5 kilometru. Její značení je totožné s červenou turistickou značkou. Popisuje místní květenu, geologii, faunu lesů, houby a v neposlední řadě i rozhlednu na Velkém Blaníku.

 

Rozhledna Velký Blaník

Otevírací doba: duben – září: denně mimo pondělí 10:00 – 17:00
Říjen – březen: soboty, neděle a svátky 10:00 – 16:00
Vstupné: Dospělí: 20Kč, děti: 10Kč

Z vrcholku sestoupáme po červené turistické trase do Louňovic. Komu by to bylo málo, má možnost si procházku ještě o něco prodloužit. Na úpatí Velkého Blaníku, u silnice č. 150 (též cyklostezka č. 321), je rozcestí „U tří červených“. Zde si může vybrat tu červenou, která pokračuje na sousední vrch, Malý Blaník.

Také na Malý Blaník vede naučná stezka, která kopíruje červeně značenou turistickou stezku. Přes vrchol pokračuje dál až k Býkovickému rybníku. Seznamuje s rostlinstvem a ptactvem zdejší lokality, se životem v Býkovických rybnících, s Podblanickou krajinou, ale hlavně s Malým Blaníkem, jeho osídlením a historií i současností kaple, která na něm stojí. 

Cílem naší cesty jsou však Louňovice pod Blaníkem. Nejstarší dějiny města jsou spojeny s premonstrátským klášterem. Byl to klášter ženský a byl založen kolem roku 1149. Zbořili jej husité a od té doby již nebyl obnoven. Zbytky jeho zdi se ale dosud nacházejí nedaleko kostela. Naproti kostelu stojí zámek. V něm je muzeum zaměřené na zdejší historii a archeologické nálezy v okolí. U muzea najdeme infocentrum a v přízemí zámku restauraci. Další hostinec stojí opodál na náměstí.

Louňovice mají autobusové spojení s Vlašimí i Prahou. To pro ty, kteří nebudou vážit cestu zpět pěšky.

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že národní park České Švýcarsko zdobí Pravčická brána, největší skalní most v Evropě? Ze zdejších kamenných vyhlídek je úchvatný rozhled na zalesněný kraj, posetý pískovcovými skalami.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk