Park dnes

Sochařské sympozium - Alien
Sochařské sympozium - Alien
Starý Hrad
Starý Hrad
Domašínská brána
Domašínská brána
Znosimská brána
Znosimská brána
Vlašimská brána
Vlašimská brána
Čínský pavilon v rekonstrukci - rok 2007
Čínský pavilon v rekonstrukci - rok 2007
Sochařské sympozium - Žába
Sochařské sympozium - Žába

Kolem vlašimského zámku zbudovali majitelé panství oboru. Z ní vytvořili Auerspergové koncem osmnáctého století úchvatný park s řadou zajímavých staveb. Byly tu altány, turecká mešita, koupadlo, voliéry s ptáky, háj bardů, dům noci, Amorův templ a spousta dalších atrakcí. Mezi stavbami, které byly stavěny v duchu antiky, gotiky či orientálních vzorů, rostlo a kvetlo množství rostlin v pečlivě promyšlených tvarech, sestavách i barvách. O století později zde byly přistavěny tři novogotické brány. Časem vše pustlo a chátralo; dodnes se dochoval jen Čínský pavilon a Starý hrad. Přesto park návštěvníka uchvátí. Procházka romantickou scenérií s řekou, lesními cestami a exotickými stavbami je nezapomenutelným zážitkem.

Tři brány 

Tři brány stráží zámecký park. Tři brány nás vítají při jeho návštěvě. Všechny vypadají jako malé hrady, jsou důmyslně zdobeny a rozhodně je nejde přehlédnout nebo dokonce minout. Nejznámější je Vlašimská brána, která spojuje město Vlašim a vlašimský park, potažmo zámek. Však i její průjezd je nejvyšší a nejširší. Při pohledu z města uvidíme nad vchodem třináct erbů původních šlechtických vlastníků vlašimského panství. Nad těmito erby vyniká jeden velký, který patří majitelům, jež dali bránu vystavět – Auerspergům. Dříve měl v bráně svůj příbytek vrátný. Dnes je zde umístěna Podblanická galerie.

V místech dnešní Znosimské brány býval mlýn a soukenická valcha. Také nad vchodem této brány mají Auerspergové svůj symbol – hlavu tura. Brána má dnes velmi příjemné poslání; slouží jako obchůdek s drobnými suvenýry a občerstvením. Za pěkného počasí je možné posedět před branou pod slunečníky a vybrat si něco dobrého k snědku. 

Domašínská brána se nachází nejdál od zámku; cesta sem se ale vyplatí. V novogotické bráně je stylová restaurace s venkovním posezením. Děti ocení dětský koutek s prolézačkami. Z vnější strany parku je před branou malé parkoviště. Cesta sem vede z města po staré benešovské silnici přes Domašín.

Zámek a muzeum

Parku vévodí mnohokrát přestavovaný zámek, který dnes slouží k několika účelům. Sídlí zde Muzeum Podblanicka, infocentrum a střední škola. K dispozici je obřadní síň. V zámku se nachází stylová restaurace „U Blanických rytířů“. Zdejší zámecký pivovar již zanikl, ale pivo i jiné nápoje v hostinci jistě dostanete.

Zajímavé stavby

Na skále nad údolím řeky Blanice stojí tajemný Starý hrad. Návštěvníky jistě potěší, že to k němu není do kopce. Od zámku je hrad přístupný po rovince náhorní plošiny. Kdysi býval větší a skutečně kouzelný. Ukrýval nábytek, který pomocí důmyslných zařízení mizel návštěvníkům před očima a vzápětí se mohl znovu objevit. Dnes jsou zde k vidění rytiny Antonína Pucherny, na nichž je zobrazen park na přelomu 18. a 19. století.

Další zajímavou stavbou je Čínský pavilon. Na věž, obklopenou osmi kamennými sloupky, se dříve vstupovalo přes ochoz po mostku z věže sousední, která se ale bohužel nedochovala. V současnosti je pavilon rekonstruován.

Na skále nad řekou se v hustém porostu nacházela Poustevna. Zdobila ji sbírka zkamenělin a nerostů. Poblíž ní byl Saulův či Herkulův sloup, který se zachoval do současnosti. Sloupu se dnes říká „Samsonův“, neboť má připomínat obra, který mrhal jídlem a kterého za to stihl krutý trest.

Na poloostrůvku řeky Blanice, v jihozápadní části parku, se v létě roku 2005 uskutečnilo Sochařské sympozium. Od té doby zde stojí pět sochařských děl: Alien, Vlašimmata, Figura, Žába a Pentahittinen.

Naučná stezka

Parkem prochází naučná stezka, kterou zde v roce 1995 vytvořil Český svaz ochránců přírody Vlašim. První zastávka je nedaleko Vlašimské brány – u rohového vstupu do zámeckého parku nad zámkem. Stezka je dlouhá přes dva kilometry a vede převážně po rovině. První část vede po asfaltových cestách, později přechází v cesty štěrkové nebo v přírodní pěšiny. Hned na prvním panelu je nakreslen plánek stezky. Zastavení je včetně toho prvního šestnáct. Mimo historie samotného parku a zámku se na informačních tabulích dozvíme něco o ptactvu, rostlinstvu či hmyzu této lokality. Stezka končí u občerstvení u Znosimské brány.

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že na zámku Červená Lhota najdete portrét „nejošklivější ženy na světě“? Podle všeho jí byla Markéta Tyrolská zvaná Pyskatá?Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk