Ožívající tradice

Běh Terryho Foxe
Běh Terryho Foxe
Divadelní představení pro děti
Divadelní představení pro děti
Májové slavnosti
Májové slavnosti
Hudební Podblanický podzim V kostele sv. Jiljí
„Hudební Podblanický podzim“ V kostele sv. Jiljí
KD Blanik
KD Blanik

Výroční trhy a jiné události

Ve Vlašimi pomalu ožívají tradiční městské slavnosti. To znamená nejen konání trhu a dovádění na pouťových atrakcích. Součástí oslav bývají divadelní představení pro děti, exhibice vlašimských modelářů či různé koncerty populárních zpěváků a skupin. Nejvýznamnější jsou Velikonoční trhy, Vánoční trhy a Májové slavnosti. Při posledně jmenované události se konávají i jezdecké – parkurové závody a malí návštěvníci mají možnost svést se na koních v prostorách vlašimského parku. Součástí oslav jsou projížďky na loďkách po Blanici či koncerty dechových orchestrů.

V rámci festivalu „Pohádkové léto“ se o prázdninách v zámeckém parku pořádají divadelní představení pro děti. V kostele sv. Jiljí se v listopadu konává „Hudební Podblanický podzim“. Mezi další zajímavé akce patří „Běh Terryho Foxe“ v parku či každoroční „Pálení čarodějnic“ u sokolovny. Na Vánoce mimo trhů probíhá 25. prosince tradiční zpívání koled na nádvoří zámku.

Zbraně a střelivo

Zbraně a náboje patří již neodmyslitelně k městu Vlašim. Obchodní značka Sellier & Bellot má dlouholetou tradici. Není jen nejstarší strojírenskou firmou v České republice, ale také jednou z nejstarších na celém světě. Její zbraně střílí již od roku 1825. V roce 1893 byla zapsána v Praze a registrována také ve Vídni a v Berlíně. Od roku 1935 má firma sídlo právě ve Vlašimi. Nejen, že se zde zbraně a střelivo vyrábí, ale probíhá tu i jejich vývoj a výzkum. Bohatá kolekce sortimentu, především toho historického, je k vidění v muzeu ve vlašimském zámku. Najdeme zde unikátní palné zbraně i názorné ukázky jejich výroby. Své místo v expozici mají trofeje exotických zvířat a střelivo.

Ševci

Pokud chtějí obyvatelé okolních obcí „Vlašimáky“ dopálit, říkají jim „Ševci“. Ševcovský cech byl vůbec první, který ve zdejším kraji vznikl. Bylo to v roce 1510. Po vybudování železnice do Vlašimi a rovněž díky levné pracovní síle se na Vlašimsku produkovalo přes padesát tisíc párů obuvi ročně. Největší zastoupení mělo toto řemeslo na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy sem byla převedena část výroby jedné vídeňské firmy. Pro export se zde vyráběla luxusní dámská obuv značky Schiller.

 

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že se v Nelahozevsi u Prahy narodil Antonín Dvořák? Turisty, jež se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk