Muzeum Podblanicka

Otevírací doba: březen – červen, září - prosinec:  út – ne 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
červenec – srpen:  út – ne 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

Poslední prohlídka 30 minut před koncem pracovní doby/přestávkou.
Vstupné:

Zámek Vlašim

50 Kč dospělí
30 Kč důchodci
25 Kč děti, studenti, vojáci
120 Kč rodinné

Výstava

15 Kč dospělí
10 Kč děti aj.

Slevy jsou poskytovány při předložení karet ICOM, ITIC, ISIC, Zelené karty a členské legitimace AMG.

Adresa: Zámek 1, 258 01 Vlašim
E-mail: muzeumvlasim@iol.cz
Telefon: +420 317 842 927

Expozice
Expozice
Expozice
Expozice

Zvídaví turisté ocení několik stálých expozic Muzea Podblanicka, které sídlí ve vlašimském zámku. Toto muzeum vzniklo v Benešově jako reakce na Národopisnou výstavu českoslovanskou, která vyvolala nadšené sbírání a shánění historických předmětů i dokumentů snad v celé zemi. Od počátku zde pracovalo mnoho dobrovolníků, kteří i přes nedostatek prostoru již na počátku dvacátého část sbírek zpřístupnili veřejnosti.

Dnešní muzeum Podblanicka má expozice na třech místech. Mimo vlašimského zámku se jedná o prostory benešovského secesního domu čp. 74 na Malém náměstí, kde je k vidění vše možné, týkající se dějin města a jeho okolí. Výstavu doplňuje dokumentace historie benešovské vojenské posádky. V zámku Růžkovy Lhotice u Čechtic (cca 17 km jihovýchodně od Vlašimi po silnici č. 112) si na své přijdou především milovníci hudby. Zámeček patříval Františku Smetanovi, otci hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Zdejší sbírky se vztahují k hudebním tradicím regionu.

Stálé expozice ve vlašimském zámku 

Zámecké parky

V západním křídle zámku čeká návštěvníky expozice věnovaná nejen parku ve Vlašimi, ale i zámeckým parkům v okolí. Můžeme si zde prohlédnout všelicos, vážící se k rozsáhlým zahradám ve Vrchotových Janovicích, Jemništi, Konopišti či Průhonicích.

Historie zámku Vlašim

Zde se dozvíme o mnohých přestavbách a různých majitelích zámku. Návštěvníci se seznámí nejen se „zámeckým příběhem“; čekají je rovněž informace o Vlašimi a okolí. Expozice prezentuje postupné proměny zámku, města i obory, později parku.

Příroda Podblanicka

Členitou pahorkatinou se v hlubokých údolích i na otevřených pláních vine řeka Blanice. Nalezneme tu květnaté louky v údolních nivách, bukodubové i jehličnaté lesy, strmé skalnaté srázy a plošiny s rybníky. Právem je zde několik chráněných území, v nichž lze spatřit i ohrožené druhy rostlin a živočichů.

S přesnou muškou

Expozice dokumentuje vývoj palných zbraní. Obdivovat lze práce předních středoevropských konstruktérů i sériové výrobky českých a světových firem jako například Fabrique Nationale, Steyer, Colt Winchester či Zbrojovka Brno. K vidění jsou rovněž umělecky opracované lovecké doplňky.

Další část sbírek se věnuje dějinám a výrobkům domovské firmy Sellier & Bellot. Její zbraně střílí již od roku 1825. Vedle cenných zbraní historických jsou tu zbraně raritní s ukázkami jejich výroby. Je zde zastoupeno také střelivo a svou uceleností je tato kolekce nábojů unikátní.

Vedle zbraní si můžeme prohlédnout exotické trofeje. Do atmosféry honů nás zavedou kolorované rytiny J. E. Ridingera na okenních zástěnách sálů.

Dlouhodobé výstavy ve vlašimském zámku

Zrcadlo minulosti

Dlouhodobá výstava je jakýmsi průřezem životem Podblanicka. Nahlédneme zde do každodenních radostí i starostí našich předků. K zajímavostem patří například výčepní pult z konce devatenáctého století. Pochází ze zaniklé hospody v Růžkových Lhoticích u Čechtic. 

Co ještě uvidíme při návštěvě muzea

Na pouti zámkem si prohlédneme badatelskou knihovnu. „Velký Blaník se spícími rytíři“ je k vidění ve druhém patře severního křídla. Jedná se o práci pana Kupsy z Rataj, kterou vytvořil ve třicátých letech dvacátého století. Ze zámecké věže se můžeme kochat výhledem na Vlašim a zámecký park. Součástí prohlídky je výstava „Město pod věží aneb Vlašim na dlani“. Prohlédnout si můžeme také nově rekonstruované zámecké sklepení.

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Sušice, přezdívaná za „bránu Šumavy“, ukrývá otisk trilobita? Ten se však nenachází ve skále, ale v kamenném obložení vchodu jedné z městských vil.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk