Zámek Konopiště 

Konopiště
Konopiště
Konopiště
Konopiště

Kdysi na místě dnešního zámku stávala gotická pevnost. Na barokní rezidenci ji v 18. století přestavili Vrtbové z Vrtby. Zajímavý je původ jména Konopiště. Pochází od konopí, které se tu hojně pěstovalo. Šlo o konopí v našem pojetí technické, tedy prakticky bez THC a využívané v provaznictví, oděvnictví, lékařství či k výrobě olejů.

Na velkolepé císařské sídlo, kterému nechybí zámecké zahrady a park, přebudoval Konopiště arcivévoda František Ferdinand D´este. Začal u praktických věcí. Na zámek dal zavést elektřinu a vodovod. Při prohlídce si můžeme všimnout, že splachovací toalety a koupelny vypadají téměř jako ty dnešní. Podstatně také rozšířil park a oboru, kde hojně lovil. František Ferdinand byl nejen lovec, ale i velký sběratel. Je tu k vidění jeho rozsáhlá zbrojnice či obrazy, sochy, mince, nádoby a další věci s motivem sv. Jiří, který bojuje s drakem. Počátkem této svatojiřské sbírky byla podle legendy snaha překonat množstvím těchto předmětů podobnou sbírku, kterou choval anglický král. Ferdinand měl pak tohoto krále pozvat na hon a poté jej zaskočit tímto překvapením.

Zámek Konopiště si můžeme prohlédnout ve třech různých prohlídkových okruzích. Za vidění stojí Muzeum sv. Jiří a Střelnice. Střelnice byla zbudovaná v roce 1900 anajdeme v ní unikátní pohyblivé terče. U zámku lze obdivovat růžovou zahradu, skleníky se vzácnými teplomilnými rostlinami a alpinium s okrasným rybníčkem. Po zahradách a v parku jsou rozesety sochy a plastiky, z nichž mnohé pocházejí z dědictví po rodech Este a Obizzi z Itálie.

www.zamek-konopiste.info

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Máchovo jezero založil Karel IV.? Tenkrát se nádrž jmenovala „Velký rybník“ a tobogány, půjčovny loděk a šlapadel, restaurace či sportoviště byste tu hledali stěží.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk