Hvězdárna

Cesta ke hvězdám

Otevírací doba: duben, září: pátek 20:00 – 22:00
květen – srpen: pátek 21:00 – 23:00
Pozorování mimo otevírací dobu je možné po předchozí domluvě na telefonních číslech: +420 607 835 434 (Jan Urban), +420 724 179 851 (Ing. Rudolf Vlach) a +420 721 315 314 (Ing. Vít Lédl).
Vstupné: Děti a studující mládež do 26 let:   20 Kč
Ostatní:   40 Kč
Adresa: Blanická 1095, 258 01, Vlašim
Přístupnost: Hvězdárnu najdeme na konci Blanické ulice, tedy při silnici č. 125 vedoucí na Kondrac a Louňovice pod Blaníkem.
E-mail: info@vlasimskypark.cz
Telefon: +420 317 842 390

Hvězdárna
Hvězdárna
Hvězdárna
Hvězdárna
Hvězdárna
Hvězdárna

Co uvidíme na vlašimské hvězdárně?

V noci: Za příznivých podmínek se čočky vlašimských dalekohledů upírají směrem k povrchu Měsíce. Můžeme pozorovat jasné planety, dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie, ba i přelety umělých družic.

Ve dne: Lze se dívat na fotosféru Slunce a sluneční skvrny. Za příznivých podmínek je možné pozorovat planety, např. Merkur a Venuši.

Vlašimská hvězdárna příležitostně pořádá pozorování zajímavých úkazů na obloze (např. zatmění Měsíce či Slunce, zákryty hvězd a planet Měsícem, komety nebo meteorické roje).

Pozorování bývá doplněno odborným výkladem, přednáškou s besedou či filmy. K pozorování pro veřejnost je používán dalekohled – refraktor Zeiss o zvětšení až 225x (150/2250 mm). Pro pozorování slouží i několik menších dalekohledů.

Trocha z historie

Ve Vlašimi vznikl roku 1953 astronomický kroužek. Jelikož byli jeho členové aktivní a doba tomu přála, bylo rozhodnuto o stavbě lidové hvězdárny. Stavba byla zahájena akcí „Z“, tedy za pomoci místních občanů. Hvězdárna vyrostla za tři roky. Má přednáškovou místnost pro šedesát osob, fotokomoru, pozorovací plošinu na střeše a pětimetrovou kopuli. Samozřejmě ve vybavení nechybí dalekohled. 

Osobnost hvězdného nebe

U zrodu astronomického kroužku i vlašimské hvězdárny stál pozoruhodný muž jménem Jan Zajíc. Narodil se v Pacově a už jako desetiletý pozoroval hvězdnou oblohu. Vyučil se kovářem a v Praze studoval strojařinu. Po slibné kariéře konstruktéra a vedoucího zámečníka nastoupil do vlašimské zbrojovky Sellier & Bellot. Za okupace byl v odboji a několikrát unikl zatčení gestapem. Po válce mu byla nabídnuta funkce ministra strojírenství, kterou odmítl. Jeho největší láskou se staly hvězdy. Vychoval mnoho astronomů a získal medaili Mikuláše Koperníka a pamětní medaili Jana Keplera za mnohaletou záslužnou činnost v amatérské astronomii. Dostalo se mu i ocenění „Blanický rytíř“. V roce 1997 se podílel na znovuotevření vlašimské hvězdárny, která byla již téměř v likvidaci. Po Janu Zajíci byla pojmenována planetka, kterou objevila astronomka Lenka Šarounová z ondřejovské hvězdárny.

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že „srdcem“ Máchova kraje jsou prý Doksy? Byť je většina turistů opomene při cestě za hradem Bezděz či Máchovým jezerem, mají co nabídnout. Najdete zde Památník K. H. Máchy, expozici rybářství, kostel a velice krásný zámeček.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk