Benešov

Benešov kostel sv Mikuláše
Benešov kostel sv Mikuláše
Benešov Masarykovo náměstí
Benešov Masarykovo náměstí

Mezi řekou Sázavou a horou Blaník leží už od jedenáctého století sídlo, které je dnes městem Benešovem. Na začátku třináctého století tu Tobiáš z Benešova vystavěl Minoritský klášter. Ten několikrát vyhořel a po požáru, založeném v sedmnáctém století Švédy, již nebyl opraven. Nad městem se tyčí dva gotické oblouky, které ve dne i v působivém nočním osvětlení připomínají velikost a význam původního chrámu.

Nedaleko stojí kostel sv. Mikuláše, také ze třináctého století a rovněž zkoušený mnoha požáry. Dodnes se zachoval a uvnitř se skrývají sochy M. B. Brauna a nástěnné malby I. Raaba.

Jihozápadním směrem je pěkně upravená pěší zóna Masarykova náměstí. Lavičky, květiny a fontána. Ve spojení s přilehlými zahradními restauracemi ideální místo pro relaxaci. Ve spodní části náměstí stojí barokní kostel sv. Anny s přilehlou kolejí piaristů. Stavbu projektoval Giovanni Battista Alliprandiho a vznikla v letech 1705 – 1715. Toto místo se tehdy stalo centrem kultury a vzdělanosti celého kraje. Bývala tu nejen piaristická střední škola, ale i rozsáhlá knihovna, refektář a místnosti, kde bydleli studenti a učitelé. 

Na Malém náměstí můžeme navštívit Muzeum umění a designu. Jsou tu k vidění nejen obrazy, grafiky a plastiky především českých umělců 20. století. Muzeum se pyšní i největší českou stálou expozicí dějin a současnosti fotografie.

Sportovní vyžití v Benešově nabízí krytý bazén či venkovní plovárna, tenisové kurty a zimní stadion.

Zámek a park

Aktivní dovolená

Výlety do okolí

Rekr. středisko Na Žabkách
Cena od: 115 Kč os./noc
Penzion Blaník
Cena od: 350 Kč os./noc
Penzion Statek Blaník
Cena od: 400 Kč os./noc
Hotel Český Šternberk
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Karla Hynka Máchu prý k sepsání Máje inspirovalo Kokořínsko? Romantičtí snílkové pojmenovali jednu ze zdejších skal „Máchova“. Nicméně že by na ní kdy básník seděl, není prokázáno.Motto:

Skvělým vzorem městům našim,
právem možno zváti Vlašim.
Viktor Dyk